РДА

Історико-географічна довідка.

Могилів-Подільський район розташований на південному заході Вінницької області, межує з Ямпільським, Чернівецьким, Шаргородським та Муровано-Куриловецьким районами. По течії річки Дністер проходить державний кордон з республікою Молдова, довжина якого складає біля 50км. Території восьми сільських рад межують з Молдовою. Площа району складає 936,5кв.км, за характером рельєфу – хвиляста рівнина, порізана чисельними долинами річок, ярами і балками. Лівими притоками Дністра, що протікають по території району, є річки Лядова, Серебрія, Немія, Дирло, Мурафа та ін. Могилів-Подільщина розташована в зоні лісостепу.

Місцевість багата на корисні копалини. Є запаси пісковику будівельного, вапняку, трепелю, родовища літографічного каменю, столової води в селах Бронниця, Яруга, Садківці та Юрківці.
Площа лісових насаджень складає 13608 га. Переважають широколисті мішані ліси (граб, дуб, ясен, липа, клен).
На території Могилів-Подільського району є об’єкти природно-заповідного фонду: заказники “Вендичанська дубина”, Грабарівський ландшафтний, Бронницький ботанічний. Пам’яткою садово-паркового мистецтва є Бронницький парк.

 

 

 

Землі понад Дністром почали заселятись ще у давнину, свідченням тому археологічні знахідки решток поселень трипільської, черняхівської, зарубинецької культур.
Найдавніший археологічний комплекс на Могилів-Подільщині розташований у Бернашівському мікрорегіоні.
В селі Бернашівка виявлено рештки ранньо-трипільського поселення, також поселення трипільської, черняхівської, зарубинецької культур виявлено в селах Озаринці, Серебрія, Яришів, Юрківці.
Поблизу с.Григорівка в лісі розташоване скіфське городище VI-IV ст. до н.е., аналогічні знахідки виявлено в селах Ломозів та Н.Ольчедаїв.
Грамота 1450р. вказує на існування с.Іваньківці . З 1595 року тут засновується місто, яке Ярема Могила /власник цих земель/ віддав у посаг за свою дочку. Воєвода Потоцький в честь тестя назвав місто Могилів. Спочатку його, щоб відрізнити від білоруського Могилева назвали Могилів-на-Дністрі, а вже за радянських часів назвали Могилів-Подільський.
У період Визвольної війни українського народу 1648-1654 рр. в Могилеві відбувалися значні події. В 1648 р. сюди підійшли повстанські загони М.Кривоноса і тоді Могилів було звільнено від польської шляхти та запроваджено полковий козацький устрій.
У січні 1654 р. населення Могилева і козаки Могилівського полку прийняли присягу на вірність Російській державі.
Міська біднота і селяни навколишніх сіл активно підтримували антифеодальне повстання 1768 року, очолюване М.Залізняком та І.Гонтою.
В 1795 році утворюється Подільська губернія, Могилів ввійшов до складу губернії, як повітовий центр. В цей період починає активно розвиватися землеробство, виноградарство, стають до ладу суконні, шовкові, черепичні мануфактури, винокурні, цукроварні, гуральні, пожвавлюється торгівля.
В 1881 році починається будівництво залізниці.
В 1884 році дав першу продукцію Вендичанський цукровий завод, в 1887 році Могилівський чавуноливарний, а в 1902 році – Юрковецький спиртзавод.
В 1905-1907 рр. відбувались страйки селян і робітників. Протягом
1917-1920 рр. влада у Могилеві змінювалась 18 разів. Край переживав занепад до кінця 20-х років.

Війна 1941-1945 рр. забрала життя біля 8 тис. могилівчан. Керівниками руху опору були М.Тугушов, В.Горбатюк, А.Обертюк, Я.Нагірняк. До кінця березня 1944 року радянські війська визволили місто і район. Самовідданою працею наслідки війни було подолано.
Могилів-Подільський район утворений 7 березня 1923 року.
Зміни в адміністративно-територіальному устрої району відбувались в 1965 і в 1990 роках.

На сьогодні до складу району входить 53 населених пункти: одне селище і 52 села, які відповідно підпорядковані одній селищній та 27 сільським радам. Районний центр –
місто Могилів-Подільський є містом
обласного підпорядкування.

З Могилів-Подільщиною пов’язані відомі майстри художнього слова – Михайло Коцюбинський, Михайло Старицький, Олена Пчілка, Іван Глинський, Станіслав Тельнюк, Борис Хандрос; вчені літературознавці – Микола Гудзій, Василь Шубравський; фольклористи – А.Димінський, О.Кривицький, М.Руденко, М.Рябий; російський художник В.Тропінін та самодіяльна художниця О.Леонова.

В районі є пам’ятки архітектури  – Лядівський  скельний монастир XI ст., церква Дмитра Салунського в селі Кукавка, побудована за проектом видатного російського художника В.Тропініна, в селі Серебринець – палац М.Чацького, учасника повстання Г.Костюшка, в селі Бронниця – садиба фельдмаршала П.Вітгенштейна, командуючого другою російською армією в роки війни 1812 р.

Природно-заповідний фонд Могилів-Подільщини.

На виконання  Указу Президента України від 10.09.2008 року  Про рішення ради національної безпеки та оборони від 19.08.2008 року « Про реалізацію органами виконавчої влади заходів, спрямованих на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації  природного характеру в зонах надзвичайної екологічної ситуації», а також Указу Президента України №611 від 14.08.2009 року « Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні», Закону України « Про загальнодержавну програму формування  національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки», керуючись вимогами ст. 21 Закону України « Про місцеві державні адміністрації», з метою покращення еколог ічної ситуації басейнів річок Дністер та Мурафа, створення передумов для сталого розвитку територій, збереження унікальних природних комплексів долини річок Дністер, Мурафа, їх приток, покращення стану деградованих земель, зниження частки агресивних викидів в навколишнє середовище на території Могилів-Подільського району в період 2008-2010 роках створено: Регіональний ландшафтний парк «Мурафа» на територіях Грушанської сільської ради площею – 232.6 га.,Бандишівської сільської ради площею – 274.8 га.,Мервинецької сільської ради площею – 417.5 га.,Ярузької сільської ради площею – 157.0 га. Регіональний ландшафтний парк «Дністер» на територіях:Броницької сільської ради площею – 1091 га.,Суботівської сільської ради площею – 1711 га., Ярузької сільської ради площею – 616 га. Ботанічні заказники місцевого значення «Лядівський»  площею 72.9 га на територіях:Яришвської та Кремінської сільських рад «Нагорянський» площею 145.7 га. на території Козлівської сільської ради. Ландшафтний заказник місцевого значення « Стрімкач» площею 10га. на території Кричанівської сільської ради.