Понеділок, 23 Листопада, 2020
kontakt@m-p.org.ua

Водохреще – завершення новорічно-різдвяних свят

IMG 0005МП вебсайт: Водохреще – останнє свято новорічно-різдвяного циклу – прихожани храму Святої Параскеви Сербської розпочали відзначати 18 січня, на Святий вечір. Традиційно після святкової вечірньої служби хресною ходою, з колядками вони йшли на річку, де взяли участь в обрядових дійствах на славу Хрещення Господнього. Після обряду освячення води настоятелем храму протоієреєм Віталієм Лоцьком віряни, серед яких і дорослі, і малі, слідуючи традиції, занурювалися у крижану воду Дністра, сміло покладаючись на її цілющі властивості, адже, згідно вірувань, хрещенська вода, дарма що холодна, не лише не шкодить, але й захищає людину від хвороб впродовж всього року.

Після купелі прихожани зігрівалися гарячим чаєм біля вогнища. Частувалися з нагоди свята і кашею, яку готували тут же на вогні. Незважаючи на мороз та вітер (а холод хрещенський, як відомо, найлютіший), люди були сповнені святкового настрою – православні вірять, що свято символізує з’яву Бога у трьох іпостасях, тому має ще одну назву – Богоявлення.

Прихожани Святомиколаївської церкви, щоб взяти участь в святковому богослужінні та освятити воду, прийшли до Божого храму 19 січня. Після відправи віряни долучилися до обряду, який, згідно вірувань, сприяє духовному очищенню.

Усі значні церковні свята супроводжуються освяченням води, але освячена на Водохреще вода, як вважають, має найбільшу силу. Дехто переконаний, що не існує кращих ліків від хвороб, в тому числі й невиліковних.

Після повернення з церкви люди окроплять святою водою свої оселі (щоб відігнати злих духів), скуштують перед прийняттям їжі. Але, як запевняють священики, щоб свячена вода приносила користь, необхідно дбати про чистоту думок і вчинків.

На Водохреще на Дністрі традиційно відбувається спортивно-оздоровчий захід – заплив шанувальників зимового плавання, в основі якого – обряд занурення в освячену воду.

Обряд освячення здійснював владика Агапіт, митрополит Могилів-Подільський та Шаргородський, після чого, якщо вірити релігійним твердженням, до водної стихії повернулася первинна чистота. За легендою, на Водохреща вода на якусь мить перетворюється на вино.

Владика Агапіт та начальник відділу з питань фізичної культури та спорту міської ради Дмитро Савков щиро привітали учасників заходу з одним із найбільших християнськиї свят.

Міська влада та відповідні служби забезпечили сприятливі умови для того, щоб свято принесло людям лише гарний настрій і ніякого дискомфорту: організовано роботу польової кухні (всіх бажаючих пригощали гарячим чаєм та гречаною кашею), обладнано пункти обігріву для учасників запливу.